Pár tipov k altánku

Pár tipov k altánku
Publikované 12.03.2015 13:18

Srdcom každej záhradky by malo byť útulné miesto kde s radosťou zavítate po náročnom dni najmä kvôli odpočinku a relaxu. A ako altánok čo najviac zútulniť a prispôsobiť podľa vašich predstáv sa dočítate v nasledujúcom článku.

SPRÁVNE UMIESTNENIE

Asi najpodstatnejšou vecou z hľadiska estetiky je pri stavbe altánku jeho umiestnenie v záhradke. Výborným riešením je miesto kam sa dostanete vydláždenou cestičkou či vysypaným štrkom čo oceníte hlavne v upršaných a vlhkých mesiacoch. Z hľadiska súkromia odporúčame miesto ktoré je chránené voči nárazovému vetru či zvedavým pohľadom z ulice.

PODKLAD

Aký podklad zvoliť pod altánok je na osobitom vkuse každého človeka. Medzi najlacnejší a najobľúbenejší typ podkladu patrí podklad z betónových tvárnic do ktorých sa oporné stĺpy altánku jednoducho ukotvia pomocou kotviacich šróbov. Po ukotvení altánku je len na vás či si spodok následne zabetónujete alebo vysypete štrkom. Osobitnou kategóriou je drevená podlaha ktorá síce vyžaduje zvýšenú starostlivosť no odmení sa vám nejedným obdivným pohľadom.

NÁTER

„Šetriť na kvalitnom nátere sa neoplatí.“ – Veta ktorú ste už určite pár krát počuli platí pri práci s drevom niekoľkonásobne viac. Len si to predstavte, váš vysnívaný záhradný altánok ktorý je denno-denne vystavovaný rozličným poveternostným a slnečným podmienkam si zaslúži kvalitný ochranný náter, ktorý ochráni drevo altánku nielen voči škodcom a hmyzu ale zachová aj krásu a štruktúru dreva.

KRYTINA

Odpočívajú vo vašej garáži či záhradnom domčeku nevyužité zvyšky šindla či škridle a neviete čo s tým? Jednoducho ho použite ako ochranu strechy záhradného altánku. Nielenže ušetríte zrecyklovaním nespotrebovaného materiálu ale uvoľníte napríklad miesto zimným pneumatikám v garáži.

POSEDENIE

Pri výbere posedenia do altánku vážte najmä faktory ako veľkosť a priestrannosť celej záhradnej stavby. Najlepším riešením je kúpa vstavaného posedenia vyrábaného priamo na mieru tak, aby ste mali dostatok miesta na sedenie a necítili sa stiesnený. Keďže takéto posedenie dokonale ladí so zvyškom altánku svojím tvarom aj vyhotovením nebudete si musieť lámať hlavu s hľadaním a mrhať časom ktorý radšej môžete využiť relaxovaním v záhradke pri popíjaní kávy či čaju.