V lete a na jeseň je v altánku priam ideálne. Posedenia s priateľmi, súkromné chvíľky pre seba či domáce majstrovanie. Záhradný altánok krásne dopĺňa vašu záhradu a je vďačným objektom pre multifunkčné využitie. Aby vám slúžil i ďalšiu jar, leto a jeseň, netreba naň v zime zabúdať. Ako sa postarať o altánok, aby zvládol zimu?
- Upracte ho
Ak si váš altánok v zime oddýchne, je tu skvelá príležitosť pre jeho kompletné upratanie. Vyhádžte staré a nepotrebné veci, ktoré ste v altánku počas roka nazhromaždili. Prezrite i škáry, v ktorých môže ešte z jesene prebývať zopár suchých listov a prach. Letné záhradné náradie preneste do chatky, kým zimné si z praktického hľadiska nechajte uskladnené pri vstupe do altánku.
- Skontrolujte konštrukciu zvnútra i zvonka
Keď ste už altánok upratali, detailne skontroluje jeho konštrukciu zvnútra i zvonku. Objavili ste škáry či trhliny? Opravte ich. V zime by mohli narobiť škodu. Sneh a mráz môžu spôsobiť šarapatu v stavbe altánku a poškodiť drevo. Pomocou izolácie zabránite škodám.
- Nalakujte drevo
Drevo ako materiál je kapitola, ktorej treba venovať samostatnú pozornosť. Obzvlášť v zime je náchylné na znehodnotenie. Opatrite drevený altánok špeciálnym lakom či náterom. Ten drevo ochráni a jeho povrch ostane neporušený.
- Zakryte altánok plachtou, ak je otvorený
Ak ste majiteľom otvoreného altánku, dbajte na jeho zakrytie. Použiť môžete i kryciu autoplachtu, ktorej veľkosť je postačujúca a ktorá zabráni prieniku snehu a mrazu do altánku.
- Zateplite ho
Chcete altánok využívať i v zime? Chladný večer pod dekou s čajom v ruke, pozorujúc padajúci sneh, je rozhodne krásna predstava. Aby ste však nezamrzli, altánok zateplite. Izolácia určená na tento účel príde vhod i v tomto prípade. Ak nepostačujte, zvážte iný zdroj tepla.
Zazimovanie altánku je krok, ktorý by ste zo svojho zimného zoznamu prác určite nemali vynechať.