Do altánku investujeme s dlhodobým zámerom. Venujeme poctivý čas výberu a rozhodovaniu tak, aby záhradný altánok zodpovedal nášmu vkusu, štýlu záhrady, možnostiam terénu a nášmu zámeru, ktorý s ním do budúcna máme. Kvalitný altánok vám na záhrade môže stáť skutočne dlho. A to v prípade že sa oň zodpovedajúco staráte. Čo robiť či naopak nerobiť, aby altánok vydržal v dobrom stave čo najdlhšie?
Zmapujte si podmienky
Budúci stav altánku môžete ovplyvniť už teraz. Na životnosť altánku má priamy vplyv terén, pôdorys, ukotvenie stavby, krytina strechy a taktiež povrchový náter.
Prezistite, aký povrch má plocha, na ktorú sa chystáte altánok umiestniť. Ak ide o povrch s nerovnosťami, na výber máte niekoľko možností. Palubovka, drobné kamenie či drevené trámy spevnia plochu a vy sa tak vyhnete možným komplikáciám so stekajúcou vodou zo svahu.
Vyberte vhodnú krytinu
Od kvality krytiny záleží mnoho. Práve ona je tým elementom, ktorý bude musieť odolávať výkyvom poveternostných podmienok. Odolným variantom budú škridle, štiepané šindle alebo plech. Moderným spôsobom je pokrytie altánku zelenou strechou zo skalničiek na izolačnej fólii.
Nezabúdajte na ochranné nátery
Životnosť altánku každodenne ovplyvňuje počasie. Silné slnko alebo silné mrazy nerobia dobrotu povrchu altánku. Skúste napríklad žiarový zinok alebo zinok v kombinácii so železom. Táto povrchová úprava má vysokú koróznu odolnosť a navyše pôsobí veľmi elegantne. Ďalšou možnosťou je krycí náter s UV filtrom, ktorý chráni drevo pred zdeformovaním. Odporúčame altánok pravidelne impregnovať proti drevokazným škodcom.
Nemenej dôležitý je samotný základ altánku. Nosné stĺpy našich altánkov sú viackrát namorené a obstarané asfaltovou lepenkou, čím predchádzame ich vlhnutiu. Vyberte si z ponuky najlacnejších záhradných altánkov a my vám radi poradíme, ako ich životnosť čo najviac predĺžiť.