5 tipov ako vytvoriť v relaxačnú zónu

Publikované 10.06.2024 17:11

 

 

Vytvorenie relaxačnej zóny vo vašej záhrade môže byť skvelým spôsobom, ako si oddýchnuť a načerpať nové sily.

Príjemné prostredie vám môže pomôcť uniknúť od každodenného stresu a ponúknuť miesto na oddych a relaxáciu.

Tu je päť tipov, ako premeniť vašu záhradu na oázu pokoja.

 

1.) Výška plota: 

Jedným z najdôležitejších prvkov na vytvorenie relaxačnej zóny je súkromie. Nikto nechceme aby sa na nás niekto pozeral pri našom oddychu v záhrade. Klasickým riešením na zaistenie potrebného súkromia je dostatočne vysoký plný plot. Plot však nemusí byť len betónový alebo murovaný, môže byť aj zelený – ak má potrebnú výšku a je dosť hustý, prípadne aj doplnený pletivom, ochráni vaše súkromie naozaj spoľahlivo. Keďže rastliny nevytvoria striktné ohraničenie zelenej plochy, plot z krov alebo stromov sa hodí najmä do menších záhrad. 

Peak Products Modular Fencing 76 in. H Matte Black Aluminum Hard Surface  Post for a 6 ft. H Outdoor Privacy Fence System 2481 - The Home Depot

 

2.) Vodný prvok: 

Inštalácia vodného prvku, ako je fontána, jazierko alebo malý vodopád, môže výrazne prispieť k relaxačnej atmosfére vo vašej záhrade. Zvuk tečúcej vody má upokojujúci účinok a môže vám pomôcť uvoľniť sa po náročnom dni. Okrem toho vodný prvok priláka do vašej záhrady vtáky a iné divoké zvieratá, čo pridá na jej prirodzenej kráse a biodiverzite.

Amazon.com: Sunlinua Garden Water Fountain Cascading Bowl Waterfalls  Fountain Floor Standing Water Fountains with LED Lights, Pump, Natural  Stones for Garden, Living Room, Patio, 43in Height : Patio, Lawn & Garden

3.)  Zeleň a kvety:

Rôznorodá zeleň a kvety sú neoddeliteľnou súčasťou každej relaxačnej zóny. Vyberte rastliny, ktoré kvitnú v rôznych obdobiach roka, aby vaša záhrada bola vždy plná farieb a vôní. Aromatické rastliny ako levanduľa, mäta alebo rozmarín dodajú priestoru príjemnú vôňu a majú tiež upokojujúce účinky. Nebojte sa kombinovať rôzne druhy rastlín, aby ste dosiahli pestrý a harmonický vzhľad.

4.)  Osvetlenie –  atmosféra na večer: 

Správne osvetlenie môže vašu záhradu premeniť na čarovné miesto aj po západe slnka. Použite solárne lampy, sviečky alebo LED svetlá, ktoré vytvoria jemné a príjemné osvetlenie. Rozmiestnite svetlá okolo chodníkov, vodných prvkov a altánku, aby ste vytvorili útulnú atmosféru a zabezpečili bezpečnosť pri pohybe po záhrade. Svetelné reťaze alebo lampióny zavesené v altánku dodajú priestoru romantický nádych.

Garden Lighting Ideas: 12 Sophisticated Schemes for Your Outdoor Space

5.) Záhradný altánok: 

Záhradný altánok je ideálnym miestom na relaxáciu v záhrade. Poskytuje tieň a ochranu pred nepriaznivým počasím, čím zaručuje, že môžete relaxovať vonku aj počas horúcich letných dní alebo daždivých popoludní. Vďaka výnimočnému šesťuhoľníkovému tvaru zapadne náš altánok do každéj záhrady a krásne dotvorí jej relaxačnú zónu. 

Vytvorenie relaxačnej zóny vo vašej záhrade môže byť skvelým spôsobom, ako si vytvoriť priestor na oddych a načerpanie nových síl. Nezabudnite, že najdôležitejšie je, aby sa vám vo vašej záhrade príjemne odpočívalo a aby ste si v nej našli kúsok pokoja.